Svako od nas je uveren da ima ugrađene sisteme vrednosti. Svi mi smatramo da u većini slučajeva postupamo u skladu sa vrednostima koje smo vaspitanjem i iskustvom stekli. Ipak, da li je zaista tako?
Mudriji kažu da su se vrednosti oduvek menjale. Oduvek je bilo da je došlo vreme teže i vrednosno lošije nego ono prethodno. Nove generacije su oduvek, drugačije, nerazumnije nego one prethodne. To je tako! Uvek je bilo i biće. Međutim, sa svakom novom generacijom promene su sve intezivnije, ubrzanije, drastičnije, zar ne?
Pitanje je samo da li je reč o evoluciji vrednosti ili o njihovoj propasti? Šta MI možemo da uradimo?
Ko smo to Mi?
Američki stručnjaci nas zovu Milenijalci (Tvengi, 2018). Prema nekim drugim podelama mi smo Digitalni imigranti (Smol, Vorgan, 2011) jer smo ušli u digitalni svet kao zreli ljudi, sa izgrađenim sistemima vrednosti, stabilnim mentalnim zdravljem i moždanim veštinama na koje savremene tehnologije nisu uticale.
Ponosno nosimo najbolje godine pune zrelosti i snage. Funkcionišemo sa pripadnicima starije generacije, Generacije X (Tvengi, 2018). Razmišljanja su nam slična, stavovi i celokupan odnos prema životu, smislu i vrednostima nam se ne razlikuju previše, jer smo generacijski bliski. Mi imamo poštovanja i razumevanja prema Bebi bumerima (Tvengi, 2018). Poštovanja jer smo vaspitani, a razumevanja jer znamo kako im je. Mi smo ih “smenili” donoseći im novine i turbulencije. Intrigiraju nas pripadnici Aj-generacija. Oni su smenili nas, a Mi smo ostali uklješteni u haosu tranzicije vrednosti!

Redosled generacija baziran na godinama rođenja prema Džin Tvengi (Tvengi, 2018).
Ko su Oni?
Digitalni domoroci (Smol, Vorgan, 2011) tinejdžeri i mladi u ranim dvadesetim godinama. Oni su Aj-generacija koja je nazvana po engleskom slovu I (kao Internet) ali i prvom slogu Ajfona.
Оvi Postmilenijalci su doneli nove poglede na svet i drugačije vrednosti. Naše, stare vrednosti postale su nefunkcionalne u Novom vremenu a njihove vrednosti nisu u skladu sa našim starim. To je zbunjujuće. Čini nas nesigurnijim i ranjivijim, jer suočavamo se sa nepoznanicama, svedočimo transformisanju svega u šta verujemo i dopuštamo izumiranje vrednosti na koje smo ponosni.
I Mi i Oni u stanju smo da se nosimo sa velikom količinom informacija. Svi imamo velika očekivanja. Ali Mi smo spremniji da se žrtvujemo, potrudimo i aktiviramo. Oni smatraju da im sve samo po sebi pripada bez velikog truda.
Oni su prepuni samopouzdanja bez pokrića. Hladniji su i manje empatični, jer na kraju krajeva njih su vaspitavali i digitalni mediji i savremene tehnologije.
Praksa pokazuje da su Oni ograničeniji, pa opet češće dolaze do genijalnih otkrića i naučnih dostignuća. Da su trapaviji, pa opet ranije postižu sportske uspehe i osvajaju medalje, nesposobniji a brže se probijaju i bolje snalaze u biznisu ili trci za popularnost. Zapravo, Oni jure izuzetnost. Za njih prosečnost kojoj smo mi težili nije dovoljna, ona je postala neuspeh.
Napadno samopoštovanje čini ih prepotentnim i uverenim da mogu postati, posedovati i činiti sve što požele. Nama, pripadnicima generacije kojom dominira praktičnost, odlučnost i igra na sigurno, farsa na društvenim mrežama kako je sve uvek super čini se defektna ali i primamljiva u isto vreme.
To nas zbunjuje. Čini nas nesigurnijim i ranjivijim.
Zavidimo im mada smo svesni da se oni trude da budu ono što nisu i prikazuju samo ono gde su najlepši, najzgodniji, najsrećniji, najdruštveniji, najveseliji, najnaputovaniji, najzadovoljniji… Iako još uvek verujemo da je sasvim u redu biti ono što zaista jesi, i znamo da je nemoguće biti neprestano nasmejan, neumorno pozitivan, maksimalno doteran, povremeno se pitamo šta sa nama nije u redu.
Savremene tehnologije i socijalni mediji rasplamsali su narcizam, stvorili individalizam i pomogli da se osećamo inferiornije u odnosu na nove generacije. Primorali su nas da se prilagodimo kako bi bili konkurentni i zauzeli mesto u virtuelnom svetu.
A što se novih generacija tiče, sva površna zadovoljstva, samodovoljnost, spoljašnjost, materijalnost kad tad će se okrenuti protiv njih. Umreženost nikada neće pobediti usamljenost i depresivnost. Tehnološka povezanost nikada neće zameniti intimnost, lagodnost življenja anksioznost a izobilje duhovno siromaštvo. Što sve više budu udovoljavali samo sebi sve više će biti mentalno i emotivnо nesigurniji, živeći besmislene živote.
Zato ostanimo dosledni, hrabrost je negovati vlastite vrednosti. Ne posustajmo ni kada se čini uzaludno ostati na težem ali ispravnom putu. Birajmo vrednosti jer nam one kao zvezde osvetljavaju život – čine ga uspešnijim, srećnijim i ispunjenijim. Negujmo naše stare vrednosti i odgovorno ih sledimo. Tako osvajamo slobodu, dostižemo mir i uživamo nezavisnost.